Penészes fal kezelése házilag, mutatjuk a kalkulátort, mikor jelentkezik a penész. Amikor ezt a bejegyzést készítettem, gondoltam egy kis segítésget nyújtok a penész probléma ellen, hiszen a fűtési rendszerek hőmérséklet-csökkentésével sűrűbben előfordul a penész kialakulása. Na de mi okozza a penészt? A legtöbb internetes cikk, ahogy én olvastam annyit említ hogy a rossz szellőzés, a magas páratartalom az oka. Ez részben így is van, de járjunk utána miért alakul ki.
Erre létezik egy nagyon jó kis kaluklátor, melyet a következő linken tudtok megnyitni: http://www.bausoft.hu/php/hx/hxCalc.php
Ebben első lépésként a levegő hőmérsékletét (ami a szobában van belül) kell megadni, valamint a szobában található relatív páratartalmat. Erre egyszerű kis mérők kaphatóak, de a legtöbb digitális mérőállomás is tudja mérni. Nézzük meg mi történik ha beírunk 20°C-ot és 60%-os páratartalmat. Láthatjuk, hogy a kalkulátor kiír egy bizonyos harmatponti hőmérsékletet, mely 12°C körül alakul ki. Ez azt jelenti, hogy ha van a helyiségben olyan felület (külső fal), aminek felületi hőmérséklete 12°C alá csökken, akkor bizony ott lecsapódik a nedvesség, és penészedés fog kialakulni. Ezért van, hogy penész legtöbbet sarkokban fordul elő (ott több lehűlő felület jut egy pontra), vagy példáúl klíma rögzítésnél (20-25 cm-es állványcsavarok) vagy esetleg a gázcső (kihagyott szigetelés) nyomvonalának belső oldalán. Ebből a kalkulátorból láthatjátok, hogy vagy a nedvességtartalmat kell csökkenteni (sűrűbben szellőztetni), vagy a felület hőmérsékletét emelni, további radiátort beépíteni. Ezért van, hogy sok szakember javasolja a szellőzeteő gépet, hogy csökkenthető legyen a páratartalom. Egy közpotni szellőzetető berendezés milliós tétel, de az egyhelyiséges berendezések még véleményem szerint elfogadható áran mozognak. Mutatok nektek még egy példát:
Penészes fal kezelése: Az is nagyon izgalmas, ha mondjuk letekerjük a fűtést 18 °C-ra és a páratartalom pedig 80% körül alakul, akkor már 14,5 °C-os külső hőméréskletű fal is penészedni fog. Általában nem a radiátor közelében alakul ki ilyen penészedés, hanem a radiátortól távolabbi falon. Jó példa erre a nyári Kóla esete is, amikor van 30°C és a nedvességtartalom pl. 40% akkor a 14,9°C alatti Kólán ki fog csapódni a nedvesség ami a levegőben van (gyöngyözik az oldala).