Mivel érdemes most fűteni?
Mivel érdemes most fűteni? Mostanság talán ez a legizgalmasabb kérdés mindenki esetében, hogyan tudja kihasdználni maximálisan a rezsicsökkentés lehetőségeit. Gondoltam kicsit tisztázzuk le a mostani árakat a hozzájuk kapcsolódó pontos költségeket. Eddig nagyjából az elektromos áram ára 37 Ft/kWh környékén alakult, míg a gáz 13 Ft/kWh környékén, így egyértelműen kedvezőbb energiahordozó volt a gáz mint az áram. Sokan szokták mondani, hogy árammal fűtés az 100% hatásfokú, míg a gázzal fűtés csak 80-90% körül alakul (igen tudom hogy gázkonvektoroknál még kisebb az érték), de akkor sem akkora, hogy jobban megérje elektromos árammal fűteni.
Mivel a rezsicsökkentés mennyiségeit korlátozták, így nyilván már más a helyzet. A korlátozás részleteit nem írom le azt nyilván mindenki el tudja olvasni az internet-en.
Mivel érdemes most fűteni – a fontos:
ÁRAM:
- 2523 kilowattóra/év fogyasztásig 36 forint/kWh,
- a limit átlépése után pedig 70,1 forint/kilowattóra.
GÁZ:
- 1729 m3-ig a köbméterenkénti ár 102 forint,
- a limiten túli fogyasztás esetében 747 forint/köbméter,
Na melyik energiahordozó az olcsóbb? Egyértelműen a limithatárig gázzal érdemes fűteni, hiszen, mint írtam korábban a hatásfokot is figyelembe véve még úgy is harmada az energiahorozó ára az áraménak, hogy figyelembe vesszük a tüzelőberendezések hatásfokát. De mi van a limit felett? Hát ránézésre nem egyszerű a kérdés, de akkor számoljuk ki együtt.
1 m3 gáz fűtértéke 34 MJ/m3, vagyis 747 Forintért 34 MJ energiát kapunk. Vegyük figyelembe, hogy a tüzelőberendezés hatásfoka ~90%, vagyis 747 Forintért 30,6 MJ energiát fogunk ténylegesen kapni. Természetesen van jobb és rosszabb hatásfok is – ez kondenzációs kazánoknál 98% körül alakul éves szinten, míg gázkonvektoroknál kb. 70% környékén. De mi most maradjunk a példánknál vagyis a 90%-nál. 1 MJ az 0,2777 kWh, tehát ha átváltjuk, akkor 8,49 kWh energiát kapunk a 747 forintunkért. Ezt a két értéket egymással elosztva fény derül az igazságra, 747 Ft / 8,49 kWh = 87,88 Ft/kWh.
Vagyis ebből egyértelműen látszik, hogy a limit felett jobban megéri elektromos árammal fűteni (gondolunk itt az ellenállás alapú fűtésekre). Természetesen a hőszivattyúk még ennél is jobb képet mutatnak.