Légellátási terv
Mi az a légellátási terv? Jellemzően gázkészülékek kapcsán találkozhatunk ilyen tervvel, akkor is inkább a B típusú (nyílt égésterű) készülékek esetében. Sajnos a legtöbb gázzal, illetve CO szénmonoxid mérgezéssel kapcsolatos baleset általánában ezekhez a készülékekhez köthetőek. Amikor a gázosítás zajlott Magyarországon még nem voltak fokozott légázású nyílászárók, konyha elszívó berendezések (páraelszívók), így biztosított volt a nyitott égésterű gázkészülék kielégítő üzeme. Hiszen egy köbméter gáz elégetéséhez tíz köbméter friss levegő szükséges, gondoljunk csak bele ez mekkora mennyiség. Egy régi FÉG C24-es gázkazán megevett csúcsüzemben ~3 m3 gázt egy óra alatt, ehhez közel harminc köbméter friss levegő szükséges óránként abba térbe, ahol elégeti a gázt. Ha fokozott nyílászáróink vannak és esetleg megszüntetjük a korábban kialakított helyiség összeszellőztetéseket (mint a fürdőszobai ajtón található alsó felső szellőzők), akkor a készülék szükséges frisslevegő igénye nem lesz biztosított és a kémény megfelelő huzata sem tud kialakulni. És sajnos a földgáz elégetésekor keletkező szén-monoxid visszakerül a helyiségbe.
Itt megjegyzem, hogy sokan kérdezik hová érdemes szerelni a szénmonoxid érzékelőt, erre korábban készítettünk egy táblázatot, melyben különböző hőmérsékleten összevetettünk a szénmonoxid és a levegő sűrűségét és megállapítható, hogy a közel azonos hőmérséklet esetén a CO sűrűsége hogyan alakul a levegőéhez képest, ezt hamarosan közzétesszük az oldalon. De annyit elárulhatok, hogy a légtér felső részében fog összegyűlni, tehát a CO érzékelőt fentre érdemes tenni.
Miért kéri a kéményseprő a légellátási tervet?
A légellátási terv célja bemutatni a kéményesnek illetve a katasztrófa védelemnek, hogy megfelelő a helyiségben található gázkészülék légellátása, nincs olyan üzemállapot a rendszeren, hogy a füstgáz visszaáramlik és esetleg CO mérgezés alakulhatna ki. Tehát a légellátási terv tulajdonképpen értünk van. Még a terv birtokában is szükséges minden nyitott égésterű készülék esetén a jó minőségű szén monoxid érzékelő.
Mit tartalmaz a légellátási terv?
Elsősorban a készülék adatait, az égéstermék elvezetés megoldását, a kémény méretezését, a felállítási helyiség adatait és a szükséges levegő mennyiségeket és azok biztosításánek feltételeit.